PSYCHOLOGIA OD ODKRYWCA ZDROWIE I URODA OD ODKRYWCA

Jak długo szukać psychoterapii – skąd czerpać wiedzę?

autor Listopad 28th, 2013 Brak komentarzy
Jak długo szukać psychoterapii - skąd czerpać wiedzę?

Większość osób o psychoterapii dowiaduje się od najbliższych, którzy z tej formy pomocy sami korzystali albo z kina lub literatury. Jest wiele negatywnych stereotypów odnoszących się do tej formy pomocy – najczęściej ich źródłem jest brak wiedzy i obawy. Osoby, które z z tej pomocy korzystają mają zwykle bardziej zwyczajne i rzeczowe a mniej skrajne opinie.

W wielu dolegliwościach psychologicznych, rodzajach kryzysów czy konfliktach, które w ciągu całego życia stają się udziałem wszystkich ludzi psychoterapia jest najbardziej efektywnym sposobem pomocy – począwszy od poważnych zaburzeń a skończywszy na dropnych ale uciążliwych kłopotach, np. z nastrojem. Długoletnie badania i poszukiwania wskazują nie tylko na skuteczność psychoterapii ale też na to, że użycie różnych paradygmatów i szkuł myśli psychoterapeutycznej daje zbliżony efekt terapeutyczny – wśród prawdopodobnych przyczyn tego stanu rzeczy wskazuje się na osobowość psychoterapeuty i jej zaufanie do metody, w której ramach pracuje.

Profesjonaliści pracujący jako terapeuci otrzymują uprawnienia od instytucji akredytujących, które w absolutniej większości z kolei powiązane są z międzynarodowymi zrzeszeniami psychoterapii. Wciąż nie ma regulacji zawodu na poziomie ustawy, ale dzięki porozumieniu większości zrzeszeń polskich psychoterapeutów zawód można wykonywać jedynie po skończeniu minimum czteroletnich, podyplomowych studiów w tym zakresie. Więc psychoterapeuta to całkowicie inny zawód niż psycholog (po studiach psychologicznych), psychiatra (lekarz) czy terapeuta uzależnień (po szkoleniach w tego rodzaju).

Pomoc psychoterapeutyczna przeznaczona jest dla jednostek i małżeństw ale też dla rodzin, grup i organizacji. Niektóre podejścia ma duży dorobek w pracy ponadindywidualnej (system rodzinny, grupa, społeczności).

Dla ludzi, którzy rozważają możliwość poszukiwania wsparcie dla siebie, swojego związku lub rodziny dostępna jest szeroka literatura, rozmaite przewodniki oraz morze informacji w Internecie – np. na portalu NGO. Zapoznając się z nimi można lepiej zorientować się, czy jest to typ pracy, który warto zaryzykować, licząc na rozwiązanie trudności.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 35 (ostatnio: 12.11.2018 21:43:13)
  • yahoo: 4 (ostatnio: 19.10.2015 23:57:03)

Podlinkuj wpis:

About the author autor

Przeglądy koncentratorów tlenu
Przeglądy koncentratorów tlenu

Brak komentarzy

Normobaria
Normobaria

Brak komentarzy

Psycholog dzieciecy
Psycholog dzieciecy

Brak komentarzy

Zdrowe odżywianie
Zdrowe odżywianie

Brak komentarzy

Paski do glukometru
Paski do glukometru

Brak komentarzy

Naturalna medycyna
Naturalna medycyna

Brak komentarzy