PSYCHOLOGIA OD ODKRYWCA ZDROWIE I URODA OD ODKRYWCA

Jak długo szukać psychoterapii – skąd czerpać wiedzę?

autor Listopad 28th, 2013 Brak komentarzy
Jak długo szukać psychoterapii - skąd czerpać wiedzę?

Większość osób o psychoterapii dowiaduje się od najbliższych, którzy z tej formy pomocy sami korzystali albo z kina lub literatury. Jest wiele negatywnych stereotypów odnoszących się do tej formy pomocy – najczęściej ich źródłem jest brak wiedzy i obawy. Osoby, które z z tej pomocy korzystają mają zwykle bardziej zwyczajne i rzeczowe a mniej skrajne opinie.

W wielu dolegliwościach psychologicznych, rodzajach kryzysów czy konfliktach, które w ciągu całego życia stają się udziałem wszystkich ludzi psychoterapia jest najbardziej efektywnym sposobem pomocy – począwszy od poważnych zaburzeń a skończywszy na dropnych ale uciążliwych kłopotach, np. z nastrojem. Długoletnie badania i poszukiwania wskazują nie tylko na skuteczność psychoterapii ale też na to, że użycie różnych paradygmatów i szkuł myśli psychoterapeutycznej daje zbliżony efekt terapeutyczny – wśród prawdopodobnych przyczyn tego stanu rzeczy wskazuje się na osobowość psychoterapeuty i jej zaufanie do metody, w której ramach pracuje.

Profesjonaliści pracujący jako terapeuci otrzymują uprawnienia od instytucji akredytujących, które w absolutniej większości z kolei powiązane są z międzynarodowymi zrzeszeniami psychoterapii. Wciąż nie ma regulacji zawodu na poziomie ustawy, ale dzięki porozumieniu większości zrzeszeń polskich psychoterapeutów zawód można wykonywać jedynie po skończeniu minimum czteroletnich, podyplomowych studiów w tym zakresie. Więc psychoterapeuta to całkowicie inny zawód niż psycholog (po studiach psychologicznych), psychiatra (lekarz) czy terapeuta uzależnień (po szkoleniach w tego rodzaju).

Pomoc psychoterapeutyczna przeznaczona jest dla jednostek i małżeństw ale też dla rodzin, grup i organizacji. Niektóre podejścia ma duży dorobek w pracy ponadindywidualnej (system rodzinny, grupa, społeczności).

Dla ludzi, którzy rozważają możliwość poszukiwania wsparcie dla siebie, swojego związku lub rodziny dostępna jest szeroka literatura, rozmaite przewodniki oraz morze informacji w Internecie – np. na portalu NGO. Zapoznając się z nimi można lepiej zorientować się, czy jest to typ pracy, który warto zaryzykować, licząc na rozwiązanie trudności.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 37 (ostatnio: 02.06.2019 13:19:34)
  • yahoo: 4 (ostatnio: 19.10.2015 23:57:03)

Podlinkuj wpis:

About the author autor

Peptydy
Peptydy

Brak komentarzy

Jak dbać o półdługie włosy
Jak dbać o półdługie włosy

Brak komentarzy

Przeglądy koncentratorów tlenu
Przeglądy koncentratorów tlenu

Brak komentarzy

Normobaria
Normobaria

Brak komentarzy

Psycholog dzieciecy
Psycholog dzieciecy

Brak komentarzy

Zdrowe odżywianie
Zdrowe odżywianie

Brak komentarzy