OD ODKRYWCA

Mała architektura miejska

autor Listopad 17th, 2016 Brak komentarzy
Mała architektura miejska

Architektura miejska, albo tzw. mała architektura i meble miejskie to temat który przez wiele, wiele dekad nie istniał w świadomości społeczeństwa. Ot, jest sobie dróżka wśród drzew, blisko ścieżki są ławki parkowe albo kosze na śmieci. Zwykła rzecz, zawsze tak było, co za temat? dostrzeżemy propozycję na http://www.archipark.pl/pl/oferta.html . Okazuje się jednak, że jak najbardziej, jest.

Pisząc na temat małej architekturze, zarazem mówimy o powierzchni jaka nas otacza. O tym, jak na przykład wyglądają skwerki, place, ścieżki, parki. O tym, bądź jest gdzie wyrzucić puste opakowanie po chrupkach, czy jest gdzie usiąść gdy mamy dość, czy zmierzając w południe razi nas słońce. Mówiąc krótko, architektura komunalna ma wpływ na to, czy jesteśmy skłonni w danym miejscu przebywać, a w przyszłości do niego powrócić.

Jednak czym w praktyce mała architektura jest, jakie elementy się na nią składają? Ano na przykład stojaki na rowery, ławki parkowe czy kosze uliczne. Każdy z tych drobnych elementów które mijamy i którymi się nie zastanawiamy – a to ostatecznie one w dużej mierze odpowiadają za wygląd jak również atmosferę otoczenia, ale także jego funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Stojaki rowerowe na przykład. Mogą być cudowne i trendy, ale równocześnie tak dziwne, że kompletnie nieużyteczne. Ławki parkowe mogą być nudne, jednak niesamowicie wytrzymałe, dzięki czemu zniosą wiele lat. A kosze uliczne, mogą być na stałe przytwierdzone do ziemi (np. kosze betonowe) tym samym zwiększając ich trwałość jak również bezpieczeństwo (nikt prawdopodobnie nie zniszczy go w czasie demonstracji ulicznej) lub też metalowe czy wręcz plastikowe, nieskomplikowane do naprawy ale nie tak wytrzymałe. Pozostając w temacie śmietników: kosze parkowe znowu muszą dobrze układać się z anturażem krzaków, jednak niepotrzebnie być odpornymi na manifestacje.

Potrzebujemy czy nie, mała architektura to coś, co ma wpływ na nas wszystkich, więc należałoby się tą kwestią zaciekawić i poczytać kilkanaście artykułów w prasie branżowej.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 11 (ostatnio: 29.07.2017 13:39:03)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 21.01.2017 23:12:49)

Podlinkuj wpis:

About the author autor

Przeprowadzki Zgorzelec
Przeprowadzki Zgorzelec

Brak komentarzy

Kadzidełka
Kadzidełka

Brak komentarzy

Herbata Biała
Herbata Biała

Brak komentarzy

Monitoring łódź
Monitoring łódź

Brak komentarzy

Piec Co – co powinieneś wiedzieć?
Piec Co – co powinieneś wiedzieć?

Brak komentarzy

Zawory
Zawory

Brak komentarzy