BUDOWNICTWO OD ODKRYWCA

Wolfsystem Sp. z o.o. – hale z drewna klejonego

autor Luty 15th, 2014 Brak komentarzy
Wolfsystem Sp. z o.o. - hale z drewna klejonego

Technologia jest tak stara, jak sama ludzkość. Początki obu sięgają okresu sprzedniemalże miliona lat, zapewne już wtedybowiem człowiek bez przerwy i świadomie używał najprostszych narzędzi, żeby osiągnąć pewien cel, a przede wszystkim uzyskać pożywienie (por. w zakończeniu artykułu tablicę Ważniejsze wynalazki…). Zrazu nie zostały to narzędziawykonane poprzez człowieka, lecz przedmioty napotkane poprzez niego w przyrodzie, przecie Tobiekamienie i gałęzie o odpowiednim kształcie. Stopniowo człowiek nauczył się narzędzia te cenić i przechowywać do wielokrotnego użytku, później jeszcze —ma możliwość po kilku setkach tysięcy lat — rozpoczął je udoskonalać: ze znalezionej czy odłamanej gałęzi wykonywał kij, a obrabiając jeden kamień innym, nadawał mu pożądany kształt. W ten metodę została zapoczątkowana produkcja narzędzi.

Niedługo, zapewne po kilkudziesięciu tysiącach lat, powstała następna dziedzina techniki. Człowiek nauczył się korzystać nie tylko z pewnych przedmiotów znajdowanych w przyrodzie, niemniej jednak i z niektórych odbywających się w niejprzemian energetycznych — nauczył posługiwać się ognie m. Wprawdzie nie umiał go jeszcze rozniecać, lecz korzystał z chemicznej energii spalania przemieniającej się w ogniu na energię cieplną i świetlną. Na starcie używał jej do ogrzania się, z czasami przekonał się, że można piec w ogniu mięso lubowoce, a więc za pomocą wysokiej temperatury wywoływać w tych ciałach określone zmiany chemiczne. Zostały to początki technologii chemicznej.

Stworzenie, które używało narzędzi i produkowało je, posługiwało się występującą w przyrodzie energią i wywoływało sztuczne procesy chemiczne — było już na pewno człowiekiem stajnie.

Tak zatem już kilkaset tysięcy lat temu zarysowały sięzasadnicze dziedziny techniki istniejące i dzisiaj: technikastosowania narzędzi, technika ich produkcji, energetyka, technikachemiczna. Wkrótce potem dołączyła się technika inżynieryjno-budowlana, gdy człowiek zaczął tworzyć schronienia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Kilkaset tysięcy lat minęło na powolnym rozwijaniu uzyskanych osiągnięć. Dopierojednakże w ciągu ostatnich kilkudziesięciu czy stu tysięcy lat narastające zmiany przybrały charakter jakościowy. Jak się to przeważnie zdarza, zmiany takie powstały nie w jednej z dziedzin techniki, lecz na pograniczu kilku dziedzin.

Tak zatem człowiek nauczył się już nie tylko korzystać z ognia i podtrzymywać go, niemniej jednak także rozniecać, posługując się specjalnymi narzędziami, w których energia mechaniczna przetwarzała się w energie cieplną. Na starcie zapewne rozniecano ogień iskrami powstającymi przy uderzaniu twardego kamienia o twardy kamień, później — zapomocą ciepła uzyskiwanego poprzez tarcie. Szlo to w parze z innym istotnym krokiem w rozwoju techniki — z wytwarzaniem narzędzi wykonujących taki ruch, jakiego człowiek pierwotny nie mógł zaobserwować w przyrodzie: ruch obrotowy. Stosowano go zarówno do wiercenia otworów w narzędziach kościanych czy kamiennych, jak i do wzniecania ognia tarciem drewnianego pręta w okrągłym otworze drewnianej deski lub belki.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 45 (ostatnio: 18.11.2019 18:13:40)
  • yahoo: 5 (ostatnio: 29.12.2015 22:30:36)

Podlinkuj wpis:

About the author autor

Zbrojarz Gdańsk
Zbrojarz Gdańsk

Brak komentarzy

Kursy maturalne Katowice
Kursy maturalne Katowice

Brak komentarzy

Materiały budowlane
Materiały budowlane

Brak komentarzy

Bonie elewacyjne
Bonie elewacyjne

Brak komentarzy

Dachy stalowe
Dachy stalowe

Brak komentarzy

Fotowoltaika rzeszów
Fotowoltaika rzeszów

Brak komentarzy