OD ODKRYWCA

Wortal Biura rachunkowe Warmia o zmianie w prawie pracy

autor Październik 2nd, 2015 Brak komentarzy
Wortal Biura rachunkowe Warmia o zmianie w prawie pracy

2017 rok przyniesie wiele zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Wielu pracodawców będzie zmuszonych zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się pozytywne dla zatrudnionych, czy może przyczynią się do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przejrzeć dostępne informacje i znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Podstawową zmianą będzie wprowadzanie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Bieżąco wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Ten element bardzo często wykorzystywany jest przez pracodawców. Według rządu taka praktyka jest odpowiedzialna za bardzo złą sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają zmusić do refleksji, w której pracodawca będzie musiał zadać sobie pytanie, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problematyczne jest to, że razem z wejściem w życie płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie rośnie też płaca minimalna umowy o pracę. Zmianę tę najbardziej odczują pracodawcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle groźna bo może przyczynić się do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie pracowników w celu pozbycia się kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na skok statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się źle prezentować we wszelkiego rodzaju badaniach opinii publicznej.

Ustawodawcy oszacowali konkretny zysk jaki wpłynie po wejściu przepisów w życie. Zastanawiające jest to czy wzięli pod uwagę niechęć pracodawców do nowych zmian i ewentualne zwolnienia. Czas zweryfikuje rzeczywistość. Być może kolejny raz okaże się, że zmiana przepisów zamiast rozwijać gospodarkę sprawi, że wszystko zwolni.

O komentarz zapytaliśmy panią Monikę Nowka odpowiadającą za portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to rzeczywiste zagrożenie, na które rządzący powinni wziąć poprawkę bowiem poprawa tej sytuacji może być bardzo trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało mnie niż pół roku warto ten czas wykorzystać na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 7 (ostatnio: 14.10.2017 16:45:36)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 30.08.2016 23:39:13)

Podlinkuj wpis:

About the author autor

Przeprowadzki Zgorzelec
Przeprowadzki Zgorzelec

Brak komentarzy

Kadzidełka
Kadzidełka

Brak komentarzy

Herbata Biała
Herbata Biała

Brak komentarzy

Monitoring łódź
Monitoring łódź

Brak komentarzy

Piec Co – co powinieneś wiedzieć?
Piec Co – co powinieneś wiedzieć?

Brak komentarzy

Zawory
Zawory

Brak komentarzy